Dwóch studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku znalazło się w wąskim gronie najlepszych młodych medyków w Polsce. Filip Bossowski i Mateusz Zwierz otrzymali prestiżowe stypendia ministra zdrowia, przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe. W tym roku wyróżniono zaledwie 40 osób w skali całego kraju, co dodatkowo podkreśla rangę sukcesu białostockiej uczelni.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku może pochwalić się kolejnym mocnym akcentem na ogólnopolskiej mapie nauki. Dwaj studenci VI roku kierunku lekarskiego – Filip Bossowski oraz Mateusz Zwierz – zostali laureatami stypendium ministra zdrowia, które trafia wyłącznie do najbardziej wyróżniających się studentów uczelni medycznych.
W tegorocznej edycji konkurencja była wyjątkowo silna. Rektorzy uczelni medycznych z całej Polski zgłosili łącznie 120 kandydatur, jednak ostatecznie wyróżniono jedynie 40 osób. Lista stypendystów została ogłoszona na początku kwietnia, a znalezienie się w tym gronie oznacza wejście do ścisłej czołówki młodych talentów w dziedzinie medycyny i nauk o zdrowiu.
Proces wyboru laureatów był wieloetapowy i szczegółowy. Wnioski oceniał specjalnie powołany zespół doradczy złożony z naukowców reprezentujących różne dziedziny medyczne. Każda kandydatura była analizowana przez dwóch niezależnych ekspertów, a ostateczna punktacja uwzględniała m.in. jakość dorobku naukowego, jego innowacyjność oraz rzeczywisty wkład autora. W praktyce oznacza to, że wyróżnienie trafia do osób, które już na etapie studiów aktywnie uczestniczą w rozwoju nauki.
Na wysoką ocenę wpływały m.in. publikacje naukowe, udział w projektach badawczych, wystąpienia na konferencjach międzynarodowych czy zdobyte nagrody w prestiżowych konkursach. W tym roku próg punktowy był wyraźnie wymagający – stypendium otrzymywali tylko ci, którzy przekroczyli poziom 82,7 punktu.
Zmiany w zasadach przyznawania świadczenia dodatkowo podniosły jego rangę. Liczbę stypendiów ograniczono, ale jednocześnie zwiększono ich wysokość do 22 tysięcy złotych. To wyraźny sygnał, że resort zdrowia chce jeszcze mocniej wspierać najbardziej utalentowanych studentów oraz zachęcać ich do dalszej pracy naukowej i rozwoju kariery badawczej.
Sukces studentów z Białegostoku to nie tylko indywidualne osiągnięcie, ale również dowód na rosnącą pozycję Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w środowisku akademickim. Pokazuje też, że lokalne uczelnie skutecznie konkurują z największymi ośrodkami naukowymi w kraju, a młodzi medycy z Podlasia coraz śmielej zaznaczają swoją obecność na ogólnopolskiej scenie.
(PW)


Jeden komentarz
Brawo My 🙂