W gminie Michałowo doszło do wydarzenia bezprecedensowego. 9 maja 2026 roku, w murach cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Juszkowym Grodzie, na stanowisko Kapelana Gminnego OSP powołano ks. Sylwestra Klebusa. To nominacja o symbolicznym wymiarze, ponieważ nowy kapelan jest nie tylko duchownym, ale przede wszystkim czynnym strażakiem-ochotnikiem, który na co dzień staje ramię w ramię z druhami podczas akcji ratowniczych.
Uroczystość, która na stałe zapisze się w historii lokalnego pożarnictwa, była zwieńczeniem starań zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP miasta i gminy Michałowo. Już w marcu tego roku zarząd wystosował oficjalne pismo do Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego, argumentując potrzebę powołania duchowego opiekuna dla strażaków-ochotników z terenu gminy. Odpowiedź była pozytywna, a wybór kandydata okazał się strzałem w dziesiątkę.
Ceremonia powołania rozpoczęła się od uroczystego molebnia, czyli nabożeństwa błagalnego w intencji wszystkich strażaków i mieszkańców gminy. Modlitwom o Boże błogosławieństwo, siłę i ochronę przewodniczył Krajowy Kapelan Straży Pożarnej, ojciec archimandryta mł. kpt. Sergiusz (Matwiejczuk), w asyście Kapelana Gminnego gminy Gródek, ks. Dariusza Sulimy. W świątyni wznoszono modlitwy nie tylko za nowo mianowanego kapelana, ale także za wszystkie druhny i druhów, ich rodziny oraz sympatyków pożarnictwa.
Tym, co nadaje tej nominacji wyjątkowy charakter, jest postać samego ks. Sylwestra Klebusa. Nie jest on jedynie duchownym, który będzie wspierał strażaków z zewnątrz. To czynny druh jednostki OSP Michałowo, człowiek, który doskonale zna realia służby – od dźwięku syreny alarmowej, przez trud i stres działań ratowniczych, po codzienne obowiązki i szkolenia.
Jak podkreślają jego koledzy, ks. Sylwester to osoba, która nie tylko modli się za strażaków, ale stoi z nimi w jednym szeregu, niosąc pomoc drugiemu człowiekowi. Doskonale rozumie, czym jest poświęcenie, odpowiedzialność i ciężar, jaki towarzyszy każdemu wyjazdowi. Jego powołanie to symboliczne połączenie dwóch służb – Bogu i ludziom. To dowód na to, że jest on człowiekiem straży, człowiekiem służby i człowiekiem wielkiego serca.
Waga tego wydarzenia została podkreślona przez obecność licznych gości. W uroczystości wzięli udział druhny i druhowie z jednostek OSP z terenu całej gminy, a także przedstawiciele władz samorządowych.
Dla całej strażackiej społeczności gminy był to moment niezwykle podniosły, wzruszający i historyczny. Księdzu Sylwestrowi Klebusowi wszyscy życzyli bożego błogosławieństwa, zdrowia, siły oraz bezpiecznej służby – zarówno tej kapłańskiej, jak i strażackiej.
(EB)

