Policjanci z Białegostoku zatrzymali 24-letniego Polaka i 36-letniego Białorusina, którzy stworzyli kanał przemytniczy. Mężczyźni wykorzystywali balony meteorologiczne do transportu tysięcy paczek papierosów przez granicę. Decyzją sądu obaj trafili na trzy miesiące do aresztu.
Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku, zatrzymani uczynili z przemytu stałe źródło dochodu. Ich rola w przestępczym procederze była kompleksowa – od zakupu sprzętu do konstruowania balonów, przez nabywanie kontrabandy, aż po logistykę związaną z odbiorem, magazynowaniem i dalszą sprzedażą nielegalnego towaru na terenie Polski.
Skala przemytu i straty dla budżetu
W trakcie akcji funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie ponad 7500 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Były one ukryte w boksie garażowym, samochodzie oraz w mieszkaniu jednego z podejrzanych. Szacuje się, że wprowadzenie tej ilości kontrabandy na rynek naraziłoby Skarb Państwa na stratę sięgającą blisko 270 tysięcy złotych z tytułu niezapłaconych podatków. Policja zabezpieczyła również gotówkę w kwocie ponad 20 tysięcy złotych i 20 tysięcy dolarów.
Poważne zarzuty prokuratorskie
Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Białymstoku. Obu mężczyznom przedstawiono łącznie osiem zarzutów, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przemyt celny. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.
(EB)

