To, co zaczęło się od jednego spotkania w 2019 roku, dziś staje się realną odpowiedzią na potrzeby podlaskiego rynku pracy. Dzięki determinacji przedsiębiorców i wsparciu samorządu, model kształcenia dualnego, łączący naukę terorii w szkole z zajęciami praktycznymi wyłącznie w zakładach pracy, zyskuje na znaczeniu. Podczas jednego ze spotkań padły wzruszające słowa podziękowania, które najlepiej oddają wagę tej inicjatywy. Były kwiaty, wzruszenie i zapowiedzi dalszej współpracy.
Tadeusz Ożarowski, prezes Fundacji Dual Education System i jeden z inicjatorów wdrażania systemu dualnego, w emocjonalnym wystąpieniu 15 kwietnia na konferencji „Dualny system kształcenia jako odpowiedź na potrzeby rynku pracy” podziękował Wiesławie Burnos, wicemarszałek województwa podlaskiego, za jej kluczową rolę w tej inicjatywie.
To jedyna osoba, która tak naprawdę chciała z nami rozmawiać na początku naszej drogi. I jedyna, która nas wspierała w tej walce od samego początku – mówił Ożarowski, wręczając następnie wicemarszałek Wiesławie Burnos bukiet róż. – Dziękuję, że trafiliśmy na panią. Dzięki pani wsparciu weszliśmy w działania systemu, który pozwala pozyskiwać pracowników gotowych od razu do pracy.
Przedsiębiorca podkreślił, że walka o zmiany, również na poziomie legislacyjnym, wciąż trwa, ale dzięki współpracy z samorządem województwa oraz miastami i powiatami, takimi jak Łomża, Suwałki i Sokółka, które dołączyły do projektu, inicjatywa nabrała rozmachu.
Wicemarszałek Wiesława Burnos, dziękując za wyróżnienie, które potraktowała jako motywację do dalszych działań, przypomniała skromne początki projektu.
Wszystko zaczęło od jednego spotkania w 2019 roku u mnie w gabinecie. Byli na nim Tadeusz Ożarowski, Agnieszka Guzik, dyrektor Zespołu Szkół nr 10 w Białymstoku oraz Piotr Walczak z Fundacji Dual Education System – wspominała wicemarszałek. – Widzę ogromną szansę w szkoleniu dualnym dla naszego województwa. Dziękuję serdecznie, że podjęliście się tego wyzwania.
Model kształcenia dualnego jest prosty i skuteczny. Uczeń spędza trzy dni w tygodniu u przedsiębiorcy, zdobywając praktyczne umiejętności na realnych stanowiskach pracy, a dwa dni w szkole, gdzie uczy się teorii.
Jak podkreśla Wiesława Burnos, jest to bezpośrednia odpowiedź na potrzeby rynku pracy, który od lat boryka się z niedopasowaniem kompetencji absolwentów.
Inicjatywa ta jest dowodem na to, że partnerstwo między biznesem, edukacją i samorządem może przynieść realne korzyści dla całej regionalnej gospodarki, a przede wszystkim dla młodych ludzi wchodzących na rynek pracy.
(EB)
