Kierowcy mogą korzystać z nowej obwodnicy Kolna. Inwestycja o wartości blisko 83 milionów złotych, zrealizowana w ciągu drogi wojewódzkiej nr 647, ma na celu wyprowadzenie ruchu tranzytowego z zatłoczonego centrum miasta.
Budowa trasy o długości około 5,5 km, o której zakończeniu Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich informował już w styczniu, jest odpowiedzią na wieloletnie problemy komunikacyjne Kolna. Ale kierowcy mogą z niej korzystać dopiero teraz.
Problem, który paraliżował miasto
Główną przyczyną drogowych utrudnień była kolizja drogi wojewódzkiej nr 647 z drogą krajową nr 63 w sercu miasta. Przesunięte względem siebie osie dróg zmuszały kierowców do przejazdu przez centrum, co generowało ogromne korki i zwiększało ryzyko kolizji.
Z naszych badań wynika, że w sezonie letnim, od maja do końca września, przez Kolno przejeżdża od 14 do 16 tysięcy samochodów na dobę. To naprawdę ogromny ruch. Czasami korki sięgały na 11 kilometrów, głęboko w województwo warmińsko-mazurskie – tłumaczył burmistrz Kolna Andrzej Duda.
Nowoczesna trasa i kluczowe rozwiązania
Nowa obwodnica to nowoczesna droga klasy G i GP, zaprojektowana do przenoszenia dużych obciążeń (nacisk 115 kN/oś). W ramach inwestycji powstały między innymi trzy kluczowe ronda, które usprawnią ruch na skrzyżowaniach z drogą krajową nr 63 oraz drogami w kierunku:
- Stawisk,
- Grabowa,
- Myszyńca.
Projekt objął również budowę mostów, przepustów, systemu odwodnienia oraz ścieżek pieszo-rowerowych w rejonie skrzyżowań.
Inwestycja została zrealizowana przy znacznym wsparciu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, które wyniosło ponad 50,5 miliona złotych.
To dopiero półobwodnica
Choć otwarcie obwodnicy w ciągu drogi wojewódzkiej jest przełomem, mieszkańcy i władze lokalne podkreślają, że to dopiero „półobwodnica”. Rozwiązuje ona problem na jednej z dwóch kluczowych tras. Pełne odciążenie miasta nastąpi dopiero po wybudowaniu brakującego, około 1,7-kilometrowego odcinka obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 63.
Prace nad tą drugą, kluczową inwestycją już trwają. Jak informuje białostocki oddział GDDKiA, obecnie prowadzone są prace nad Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym. Złożenie wniosku o decyzję środowiskową planowane jest na koniec 2026 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa mogłaby ruszyć w 2030 roku, a jej zakończenie przewidywane jest na rok 2032.
Mimo to już teraz mieszkańcy odczują ulgę, bo nowa trasa pozwoli ominąć ścisłe centrum miasta, korzystając z istniejących ulic.
(EB)

