Młodzi naukowcy z Polski coraz śmielej zaznaczają swoją obecność w świecie badań naukowych, a osiągnięcia badaczy z Białegostoku ponownie zwracają uwagę na potencjał lokalnych uczelni. W najnowszym zestawieniu stu najbardziej utalentowanych naukowców przed trzydziestym rokiem życia znalazły się dwie przedstawicielki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – dr Anna Krzyżewska oraz doktorantka Julia Zelkowska.
Wyróżnienie przyznano w ramach programu START prowadzonego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. To najdłużej funkcjonujący program stypendialny w kraju skierowany do młodych badaczy reprezentujących różne dziedziny nauki. Tegoroczna odsłona była już 34. edycją konkursu.
Skala rywalizacji była duża. Do programu wpłynęło 807 zgłoszeń, a ostatecznie wyróżniono jedynie 100 osób z całej Polski. Laureaci otrzymają roczne stypendia o wartości 30 tys. zł, a oficjalne wręczenie odbędzie się 13 czerwca na Zamku Królewskim na Wawelu.
Jedną z wyróżnionych badaczek jest dr Anna Krzyżewska, adiunktka pracująca w Zakładzie Fizjologii i Patofizjologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Absolwentka kierunku Analityka Medyczna koncentruje swoją działalność naukową na poszukiwaniu nowych metod leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego. W prowadzonych badaniach analizuje między innymi potencjalne zastosowanie biologicznie aktywnych substancji, w tym kannabinoidów.
Badaczka kieruje obecnie projektem finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki, w ramach którego rozwijane są nowe strategie terapeutyczne dotyczące leczenia nadciśnienia płucnego. Jest także autorką licznych publikacji naukowych ukazujących się w międzynarodowych czasopismach specjalistycznych.
Drugą wyróżnioną osobą z białostockiej uczelni została mgr Julia Zelkowska, doktorantka związana z Laboratorium Metabolomiki i Proteomiki UMB. Jej badania skupiają się na nowoczesnych metodach analizowania chorób nowotworowych, szczególnie w obszarze poszukiwania biomarkerów pozwalających na szybszą diagnozę i ocenę przebiegu choroby.
W swojej pracy wykorzystuje metabolomikę i lipidomikę – dziedziny umożliwiające szczegółową analizę procesów zachodzących w organizmie na poziomie molekularnym. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą zastosowania lipidomiki w badaniach niedrobnokomórkowego raka płuca.
Dorobek Julii Zelkowskiej obejmuje także kierowanie projektem „ECLECTIC” finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki oraz udział w międzynarodowym projekcie badawczym „ProgerOmics” realizowanym w ramach programu Horyzont 2020. W ubiegłym roku objęła również funkcję sekretarza Polskiego Towarzystwa Metabolomicznego.
Wyróżnienie dwóch przedstawicielek Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku to kolejny sygnał pokazujący, że lokalne środowisko naukowe coraz mocniej zaznacza swoją pozycję nie tylko w kraju, ale także w międzynarodowych projektach badawczych. Co istotne, obszary ich zainteresowań dotyczą tematów mających realny wpływ na przyszłość medycyny – od nowych metod terapii po rozwój diagnostyki nowotworowej.
(PW)

