Białystok ponownie otwiera się na głos mieszkańców. Jeszcze w maju rozpocznie się kolejna odsłona miejskiego cyklu konsultacyjnego „Porozmawiajmy o Białymstoku. Stwórzmy razem mapę potrzeb”, podczas którego mieszkańcy będą mogli bezpośrednio spotkać się z prezydentem miasta, radnymi oraz przedstawicielami urzędu. To właśnie podczas tych rozmów mają pojawić się propozycje zmian i inwestycji, które w przyszłości mogą trafić do miejskiego budżetu.
Władze miasta podkreślają, że celem spotkań nie jest jedynie wysłuchanie opinii mieszkańców, ale przede wszystkim zebranie konkretnych wskazówek dotyczących funkcjonowania osiedli i codziennych problemów białostoczan. W poprzednich edycjach dominowały tematy związane z drogami, zielenią miejską, komunikacją oraz inwestycjami sportowymi i rekreacyjnymi. Część zgłoszonych wcześniej pomysłów została już zrealizowana, a kolejne są obecnie w trakcie przygotowania lub wykonania.
Jak informuje magistrat, w ubiegłym roku mieszkańcy przekazali setki uwag i propozycji. Łącznie zebrano 676 ankiet, w których znalazło się 346 konkretnych potrzeb dotyczących różnych części miasta. Wśród inwestycji wskazywanych jako przykłady efektów wcześniejszych konsultacji wymieniane są m.in. budowa boiska przy ulicy Warneńczyka, rozwój infrastruktury sportowej na Zawadach czy rewitalizacja stawów na osiedlu Bema.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapowiada, że bezpośrednie rozmowy z mieszkańcami są dla samorządu niezwykle ważne. Jak podkreśla, to właśnie mieszkańcy najlepiej wiedzą, czego potrzebują ich osiedla i jakie zmiany powinny zostać wprowadzone w pierwszej kolejności. Podczas spotkań mają być prezentowane również informacje dotyczące już realizowanych inwestycji i planów miasta na najbliższy czas.
W tegorocznych konsultacjach udział wezmą także radni Rady Miasta Białystok oraz przedstawiciele wybranych departamentów urzędu miejskiego, przede wszystkim tych odpowiedzialnych za inwestycje i rozwój infrastruktury. Mieszkańcy będą mogli nie tylko zgłaszać problemy, ale również przedstawiać własne pomysły i rozwiązania dotyczące funkcjonowania miasta.
Spotkania odbędą się w kilku częściach Białegostoku:
- 20 maja o godz. 16.30 – I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza,
- 21 maja o godz. 16.30 – Zespół Szkół Rolniczych,
- 21 maja o godz. 18.00 – XI Liceum Ogólnokształcące im. Rotmistrza Witolda Pileckiego,
- 22 maja o godz. 16.30 – Szkoła Podstawowa nr 51 im. Ludwika Zamenhofa,
- 22 maja o godz. 18 – Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego.
Miasto uruchomi również możliwość przekazywania opinii za pomocą specjalnej ankiety. Formularze będzie można wypełnić podczas spotkań w wersji papierowej, a także online w dniach od 20 do 27 maja.
Władze Białegostoku liczą, że podobnie jak w poprzednich latach mieszkańcy aktywnie zaangażują się w konsultacje i wskażą najważniejsze potrzeby swoich osiedli. Dla wielu białostoczan to jedna z niewielu okazji do bezpośredniej rozmowy z władzami miasta o konkretnych problemach i oczekiwaniach dotyczących najbliższego otoczenia.
(PW)

